دفتر مرکزی

تهـــــران، ملاصدرا، شیراز جنوبی، برزیل غربی، شماره 59، واحد 9
ایمیل: info@nirvanasun.com

مبلمان خانگی، شعبه یافت آباد: 66193208-66193209
مبلمان خانگی،شعبه نیاوران: 26371436
پارتیشن و مبلمان اداری: 88602886-88212660

کپی رایت © 2019. نیروانا. کلیه حقوق محفوظ است.

مبلمان خانگی: 26371436  |  مبلمان اداری: 88602886

Blog

انواع روکش چوب

انواع روکش چوب

روکش چوب طبیعی و کاربرد آنها

روکش های طبیعی (veneer) ورقه های نازک چوبی هستند که برای پوشش انواع مختلف صفحات فشرده چوبی از قبیل تخته خرده چوب، فیبر و غیر آنها به کار می روند. در حقیقت هدف از روکش کردن این صفحات این است که ظاهر آنها با چنین پوششی به شکل و طرحهای زیبا و مشتری پسند در آیند.روکش چوب طبیعی، عمدتاً از گونه های درخت پهن برگ که نقوش زیبا و رنگهای متنوعی دارند تهیه می شوند. از سوزنی برگان هم روکش طبیعی تهیه می گردد اما مصرف کمی دارند.

روکش مصنوعی چوب و کاربرد آنها

روکشهای مصنوعی از چوب تهیه نمی شوند و جنس آن ها از کاغذ یا ورقه های نازکی از جنس پی وی سی است. این روکش ها طرحها و رنگهای مختلفی دارند و از آنها برای پوشش انواع صفحات مرکب مثل نئوپان، تخته فیبر و … استفاده می شود و با توجه به نوع آنها در برابر رطوبت و حرارت مقاوم اند. در حال حاضر استفاده از این روکش ها بسیار متداول شده است و اکثر صفحات ام دی اف (MDF) با این روکشها پوشش داده می شوند.

ورق‌های کاغذی (Paper Foil)

نوعی از روکش چوب مصنوعی، که از جنس کاغذ تزیینی به صورت ساده یا طرح دار و با رنگهای متنوع عرضه می شود، به نام «لترون» معروف است. این روکش برای پوشش سطوح یا ضخامت صفحات فشرده چوبی مانند ساخت انواع مصنوعات چوبی و حتی کابینتهای آشپزخانه استفاده می شود.
وزن پایه‌ این روکش‌ها پس از آغشته سازی تا حداکثر  ۳۰۰ گرم بر متر مربع نیز می‌ رسد. این نوع روکش از ارزان ترین انواع روکش است که در مبلمان و لوازم ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‌ گیرد، در برابر سایش و خش و عوامل مکانیکی مقاومتی ندارد و در برابر حرارت و رطوبت نیز کمتر از روکش‌ های ملامینه و لمینیت است.

روکش ترموپلاستیک

این گروه روکشهای مصنوعی مواد ترموپلاستیکی هستند که در اثر گرما تغییر شکل داده و قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارند. در سطوحی که دارای اختلاف سطح‌ های عمیق و زیاد و اشکال برجسته و فرورفته با انحناءهای متعدد و مشکل هستند، فقط می‌توان از روکش‌ های ترموپلاستیک استفاده کرد. قابلیت انعطاف این نوع روکش از مزیت های کاربردی آنها محسوب می شود. این نوع روکشها عمدتاً شامل روکش PVC و ورقهای اکریلیکاست که روکش PVC پرمصرف‌ترین آنها است.

روکش پلی وینیل کلراید (PVC)

این روکش ها در طرح ها، رنگ ها و ضخامت های بین ۰٫۲ تا ۳ میلی‌ متر عرضه می شوند. قابلیت انعطاف پذیری آنها زیاد است و از آنها برای سطوح صاف و ابزارخورده و فرم دار، مانند درهای کابینت آشپزخانه و هم چنین نوارهای لبه استفاده می شود. انعطاف بسیار خوب روکش PVC خصوصاً وقتی که داخل پرس ممبران حرارت می‌ بیند باعث می‌ شود که بتوان نقوش بسیار ریز و ظریف،‌ ابزار خورده‌های عمیق، اشکال با شعاع‌ های کوچک و سخت را با آن روکش کرد. از ویژگی های دیگر این روکش ها داشتن مقاومت در برابر رطوبت است. اما در برابر حرارت و عوامل مکانیکی، مثل سایش و مواد شیمیایی، مقاومت کمتری دارند.

روکش های اکریلیک

این روکشها دارای تمام مزایای روکشهای PVC از جمله فرم‌ پذیری و قابلیت انعطاف بسیار بالایی در دمای ۸۰-۷۰ درجه سانتی گراد در داخل پرس ممبران را دارد. ضمن اینکه دارای مقاومت به ضربه، مناسب و نیز قابلیت منحصر به فرد ترمیم‌ پذیری است. بطوری که می‌ توان سطوح آسیب دیده آن را ترمیم کرد و سطوح ترمیم شده نیز به راحتی قابل تشخیص نخواهد بود. ضمناً حساسیت این نوع روکش نسبت به آتش سیگار و تغییر رنگ در برابر نور خورشید کمتر از PVC است

روکش های لمینیت‌

لمینیت به گروهی از روکش مصنوعی شامل انواع HPL ، CPL و لمینیت های فشرده اطلاق می شود و یکی از پرکاربردترین روکش ها خصوصا در ایران است.

لمینیت تحت فشار بالا (HPL)

این نوع روکش در برابر رطوبت و حرارت و سایش مقاومت بوده و می‌توان آن را به راحتی و به دفعات با آب یا مواد پاک کننده تمیز کرد. لذا عمده کار این نوع روکش‌ ها در مواردی که دوام بسیار زیاد مورد نیاز است مصرف می‌ شد؛ مثل تخت‌ ها و لوازم بیمارستانی و آزمایشگاهی، ‌میزهای کارگاهی رویه کابینت‌ های بدون ابزار خوری و نیز سایر مصارف عمومی مثل مبلمان اداری بصورت محدود، البته ساخت نوع فرم‌ پذیر این نوع روکش دامنه کاربرد آن را در رویه کابینت‌ های دارای لبه‌ های منحنی افزایش داده است.
از معایب عمده آن انعطاف‌ پذیری کم و کاربرد سختاست.

لمینیت‌های فشرده پیوست (CPL)

این نوع روکش ها در تمام موارد مانند HPL است با این تفاوت که در پرسهای غلطکی پیوسته و بصورت رول تولید می‌ شود و انعطاف‌ پذیری آن کمی بیشتر از HPL است و دارای موارد کاربرد و خصوصیات مشابه HPL است.

روکش‌ های ملامینه

این روکش ها از کاغذ آغشته شده به رزین ملامین فرمالدئید تشکیل شده اند و در اندازه های متفاوت و شکل ها و طرح های مختلف عرضه می شوند. از این رو در عملیات چسباندن بر روی صفحات فشرده ی چوبی MDF و نئوپان دیگر به چسب نیاز نیست، زیرا در اثر حرارت و فشار پرس، روکش مزبور بر روی آن صفحات چسبانده می شود.

دارا بودن تمام امکانات تزئینی و نیز مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت ،آب،‌حرارت،‌ سایش و … دامنه وسیعی از کاربردهای متنوع را برای MDF با روکش ملامینه امکان پذیر می کند. در سطح جهانی روکش‌های ملامینه دارای بیشترین استفاده بوده و بعد از آن به ترتیب روکش‌ های چوبی، روکش‌ های کاغذی، رنگ،‌ لمینیت ها و روکش‌ های ترموپلاستیک PVC قرار دارند.

بطور کلی از نظر قیمت می‌ توان انواع روکش‌ چوب را به ترتیب نزولی به این ترتیب طبقه‌ بندی کرد:

  1. لمینیت ها
  2. روکش‌ های ملامینه
  3. روکش‌ های کاغذی
  4. روکش‌ های PVC