دفتر مرکزی

تهـــــران، ملاصدرا، شیراز جنوبی، برزیل غربی، شماره 59، واحد 9
ایمیل: info@nirvanasun.com

مبلمان خانگی، شعبه یافت آباد: 66193208-66193209
مبلمان خانگی،شعبه نیاوران: 26371436
پارتیشن و مبلمان اداری: 88602886-88212660

کپی رایت © 2019. نیروانا. کلیه حقوق محفوظ است.

مبلمان خانگی: 26371436  |  مبلمان اداری: 88602886

Blog

تاریخچه سبک مینیمال

تاریخچه مینیمالیسم

مینیمالیسم از قرن بیستم و تقریبا در سال ۱۹۲۰ با معماری آغاز شد. بعد از جنگ جهانی، مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون در روهه (Ludwig Mies van der rohe) یکی از اولین اشخاصی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی های خود استفاده کرد. یکی از معروف ترین ابزارهای مدرن طراحان شیشه، استیل و بتون در کارهای معماریشان بود. در اجرای طراحی های موثر ، ساختمان هایی با طرح مینیمال، کمک بسیاری در روش های ساخت و ساز کرد.

سادگی ، در نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی به صورت نقاشی های مینیمال و موارد دیگر سرایت کرد و تا به امروز نیز ادامه داشته است در حال حاضر استفاده از طرح هایی با این سبک امری بسیار عادی است. طراحی مینیمال در حوزه دیجیتال نیز نفوذ کرده است. اصول طراحی مینیمال به صورت عینی (Visual) تهیه شده و در طراحی وب نیز استفاده می گردد.

تاریخ سبک دکوراسیون مینیمالیسم یا ساده گرایی

مینیمالیسم (Minimalism)  یک مکتب هنری است. این مکتب، مانند مالویچ  با اثر “سفید روی سفید” تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ و هنرمندان اروپا و آمریکا مانند مجموعه تابلوهای تماما سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک رنگ ایوکلین ، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذار بود. علاوه بر این مینیمالیسم ، به نوعی بر کارهای مینکارهای روی مس ( هنری است که سابقه پنج هزار ساله دارد و از صنایع چوب محسوب می شود) رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک رنگ بود نیز تاثیر گذاشت.

مینیمالیسم (ساده گرایی) در معماری چیست ؟

ساده گرایی یا مینیمالیسم یک نظریه فلسفی است که بر اساس آن معماران آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان می کنند و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی زمان های گذشته است. به بیان دیگر فرم خاص شکل های هندسی مشخصه این سبک می باشد.

طراحی مینیمال چیست ؟

مینیمالیسم یک حالت طراحی است که از قرن ۲۰ ام میلادی آغاز شد و تا به الان ادامه دارد. یک طرح مینیمال در واقع طرحی است که در آن فقط عناصر اصلی حفظ و استفاده می شوند.

 

روش های کاربردی صحیح برای طراحی مینیمال  

مینیمالیسم در طراحی وب سایت، دارای محتوا است که نماینگر نگه داشتن ساختار عناصر مهم و اصلی می باشد.  ظاهر وب سایت های مینیمال معمولا، خیلی تمیز ساده و منظم است و باعث انتقال حس مطلوب به کاربران و بازدید کنندگان می شود. امروزه تاثیر استفاده از طرح های مینیمال از طراحی مدرن زیادتر است.

اطلاع از تاریخچه و روش های کلیدی در طراحی های مینیمال بسیار عالی است اما دانش بدون عمل، کاربردی نیست. سبک مینیمالیسم در نقاشی، گرافیک، مجسمه سازی، مبلمان و طراحی داخلی مورد توجه بوده است.

 

قوانین مینیمالیسم در طراحی وب سایت 

در طراحی وب سایت از عناصر مورد نیاز در طراحی وب  استفاده می شود. میزان تاثیر گذاری اجزا به صورت مجزا بسیار کمتر از تاثیر همه عناصر بر وب سایت خواهد بود. بخش های اضافه و بدون استفاده در وب سایت حذف شوند. در کل قسمت هایی باقی بمانند که برای محتوا و کارکرد وب سایت مناسب هستند. به عنوان مثال عکس ها یا محتوای غیر مرتبط با سایت پاک شوند.

از رنگ هایی استفاده گردد که به خوبی بر یکدیگر تاثیر می گذارند و محیط وب سایت را جالب تر می کنند به عنوان مثال  برای هدایت بازدید کننده برای  دیدن مطالب خاص ، از فضای خالی سفید استفاده نکنید.

 
طراحان مینیمالیست تاثیر گذار  

اشخاص زیادی هستند که طراحی مینیمال انجام می دهند. اما در مینیمالیسم هم مانند هر حرکت یا تغییر دیگر، افرادی وجود دارد که به عنوان عضو اصلی در نظر گرفته می شوند. که از بقیه با نفوذ تر و تاثیر گذارتر هستند.

در طراحی مینیمال هم دو طراح با نام های باکمینیستر فولر (Buckminster Fuller)  و دایتر رمز(Dieter Rams) به عنوان عنصرهای اصلی مشهور مینیمالیست تاثیر گذار بوده اند.

“فولر” یک طراح آمریکایی که به دلیل طراحی نماد گنبدی شکل هندسی خود مشهور است و تا به امروزه جزو نمادهای مدرن در نظر گرفته شده است.

“دایتر رمز” یکی از طراحان صنعتی آلمانی است که در سال ۱۹۳۲ متولد شده و طراح شرکت Braun  بود. شرکتی که در آن طراحی های جدیدی همانند ضبط صوت، رادیوها، ماشین حساب ها و لوازم مصرفی دیگر طراحی و ساخته می شود.

معماری مینمالیستی در آخر دهه ۱۹۸۰ در لندن و نیویورک جریان پیدا کرد. در این دوره، طراحان با استفاده از وسایل سفید رنگ، نورپردازی سفید، فضاهای بزرگ با حداقل استفاده از اشیا به دنبال دستیابی به سادگی مطلق بودند.

ایده اصلی طراحی مینیمال رسیدن به کیفیت های بنیادی و سادگی است. مینیمالیسم، تسهیل سازی فضاهای زندگی و آشکار سازی ویژگی ساختمان هاست.

نکات جالب سبک طراحی داخلی ساده گرایی 

–    استفاده از رنگ های سرد و نورپردازی سفید یا آبی در طراحی دکوراسیون منزل، فضای زیباتری به محیط خانه می دهد.

–    فضاهای گسترده و باز با کم ترین تعداد وسایل ضروری می تواند محیط خانه را جذاب تر کند.

–    استفاده از نور طبیعی در طراحی داخلی فضا ، کمک می کند تا فضای جالب تری از نور غیر طبیعی داشته باشیم.

عکاسی مینیمالیسم چیست ؟

سبک مینیمال در عکاسی، این قسمت کمتر در چشم بوده است. در این شیوه از هنر با بهره گیری از تصاویری آرام و با تمرکز بالا می باشد که دارای فریم بندی ساده ، ترکیب بندی گوناگون و با جزییات و عناصری کم تشکیل شده است.

 

اجزای اصلی در عکاسی مینیمال  

–    سادگی در تصویر

–    تکراری بودن عناصر عکاسی

–    استفاده از اشکال هندسی

–    کاهش اشیا در تصویر

 

نکات مهم عکاسی مینیمال 

گاهی وقت ها پیچیدگی در ترکیب بندی اشیا در یک عکس خوب می باشد اما با ایجاد کردن فضای خالی می توانیم یک عکس بهتری خلق کنیم. با حذف اشیا غیر مربوط موجود در عکس، اشخاص غیر مهم و دیگر عوامل بی نظم کننده تصویر، تمام عوامل نهفته را از بین می برد و باعث می شود که درک عکس برای بیننده ساده تر گردد و بهتر می توانید تمرکز اصلی در عکس به سوژه را درک کنید.

پس زمینه های تار :

یک راه ظاهر سازی برای این که سوژه عکس برجسته تر به نظر برسد این است که دیافراگم دوربین به شکلی تنظیم گردد که هر چیزی در پس زمینه از فوکوس خارج شود.

پس زمینه ساده :

زمانی که در یک مکانی عکاسی می کنید از پس زمینه های استودیو استفاده شود که بی نظمی عکس از بین برود. همچنین از عکاسی در محیط بیرون نیز از جداره و دیوارهای یک دست استفاده گردد ، همچنان سعی بر این شود هنگام عکس گرفتن از اشیا کوچک همانند گل بکار گرفته شود.

حذف اشیای اضافه :

یک راه ساده برای از بین بردن اشیای اضافه در کادر عکس است. استفاده از زوم دوربین برای قطع آن هاست. برای این منظور هم نیز می توان از فتوشاپ نیز استفاده کرد.

 نکته : در مینی مالیسم شکل ها اصلی استفاده می گردد .

معرفی سبک های نقاشی مینیمالیسم (Minimalism painting styles

–    سبک رئالیسم (The style of realism

رئالیسم یا واقعیت گرایی تفکری است مبنی بر این که وجود هستی وسایل و پدیده های مستقل از ادراک و حواس بشر می باشد. رئالیسم اجتماعی که به گفتگو از مسایل اجتماعی و سیاسی می پردازد، مهم ترین شاخه رئالیسم قرن نوزدهم است. نماینده اصلی رئالیسم (گوستاو کوربه)* نقاش بزرگ فرانسوی و (ایلیارپین)* نقاش روسی است.

–    سبک کوبیسم (Cubism style)  

یکی از هدف های عمده کوبیسم این بود که واقعیت مملوس هر چیز را بدون توسل به تدابیر چشم و فریب ظاهر نماید.

–    سبک امپرسیونیسم (Impressionism style)  

عنوانی بود که با تمسخر به ضروری ترین مظهر هنری قرن نوزدهم و اولین حرکت جدید هنری داده شد.

–    سبک فوتوریسم (Futurism style

فوتوریسم، یک رویکرد هنری بود که اندکی قبل از جنگ جهانی اول به وسیله برخی از نقاشان ایتالیایی پایه گذاری شد این نقاشان به مخالفت با سنت گرایی رایج زمان خود برخواسته بودند و می خواستند با کنار گذاشتن فرم قرار دادی و با تاکید بر سرعت، شتاب و خشونت حرکت و جنبش را تصویر کنند.